Najnowsze komentarze
  Szukaj
  Lekarz rodzinny
   Każdy z nas ma lekarza pierwszego kontaktu. Rzadko zastanawiamy się nad tym, jakiej specjalizacji jest nasz lekarz. Nierzadko jednak, jest to właśnie internista. Interna to raczej potoczny żargon medyczny, bo związany jest z medycyną ogólną. Internista z Dąbrowy Górniczej na co dzień pracuje w kilku przychodniach rodzinnych, jest lekarzem pierwszego kontaktu. Do niego trafiają pacjenci z typowymi objawami przeziębienia, grypy czy zapalenia płuc. Ale zdarzają się tez pacjenci, którym nie jest w stanie pomóc i konieczna jest dalsza konsultacja z lekarzem innej specjalności. Internista w Katowicach pracuje w pogotowiu lotniczym i jak mówi, nie zamieniłby tej pracy na żadna inna. Powszechnie bowiem wiadomo, że pogotowie lotnicze, udziela pierwszej pomocy ludziom, którzy potrzebują jej najbardziej. Docierają więc na miejsca wypadków, szybciej niż karetki, czasami niestety tylko po to, aby stwierdzić zgon uczestnika wypadku.
   W pobliskim Sosnowcu, również spotkać można wielu lekarzy , którzy latają z pomocą swoim pacjentom. Adrenalina, jaka towarzyszy interniście w Sosnowcu, jest zawsze bardzo duża. Przede wszystkim, towarzyszy im pośpiech. Wyścig z czasem jest na porządku dziennym, ale zawsze pamiętają o tym, ze opanowanie, to podstawa ich pracy. Czasami musza podejmować decyzje bardzo szybko, kogo należy przewieźć transportem drogowym, a dla kogo niezbędny będzie transport lotniczy. Jak mówią specjaliści, pogotowie lotnicze ratuje życie wielu ludziom. Gdyby go nie było, w wielu sytuacjach ofiary wypadków, zmarłyby podczas przewozu karetką. Helikoptery dają możliwość ominięcia korków i oszczędność czasu. Doskonała łączność ze szpitalem, pozwala na przygotowanie odpowiednich sal operacyjnych, personelu, a często także leków i krwi, tak bardzo potrzebnej w takich sytuacjach. Interniści bardzo często zatrudniani sa w pogotowiu, zarówno tym zwykłym ratunkowym, jak i lotniczym.

  Niezniszczalny groźny wirus

  Wirusologia to taki dział nauki, który zajmuje się szukaniem skutecznych sposobów walki z różnymi wirusami. Jednak mimo intensywnych badań prowadzonych w tym kierunku, okazuje się, że nawet nowoczesna technologia przegrywa w starciu z mikroskopijnym wirusem. Tak dzieje się na pewno w wypadku wirusa HIV. Jak wiemy, wszystkie wirusy są groźne, ponieważ łatwo się przenoszą i są odporne na działanie leków. Wirus HIV może żyć w naszym organizmie przez wiele lat i nigdy się nie uaktywnić. Obliczono, że na świecie jest całe mnóstwo nosicieli tego groźnego wirusa. Mogą oni zarażać inne osoby, będą zupełnie nieświadome, że same są zakażone. Jednak mimo że u nich żadne objawy nie wystąpiły, to u kolejnej zarażonej osoby, mogą się pojawić i spowodować AIDS. Dlatego niezwykle ważne jest robienie badań na obecność tego wirusa we krwi. Dzięki temu będziemy w stanie uchronić inne osoby od niebezpieczeństwa. Wirus HIV jest przyczyną choroby nabytego niedoboru odporności. Niestety do tej pory nie znaleziono na niego lekarstwa.

  Dodaj komentarz