Najnowsze komentarze
  Szukaj
  Lekarz rodzinny
   Każdy z nas ma lekarza pierwszego kontaktu. Rzadko zastanawiamy się nad tym, jakiej specjalizacji jest nasz lekarz. Nierzadko jednak, jest to właśnie internista. Interna to raczej potoczny żargon medyczny, bo związany jest z medycyną ogólną. Internista z Dąbrowy Górniczej na co dzień pracuje w kilku przychodniach rodzinnych, jest lekarzem pierwszego kontaktu. Do niego trafiają pacjenci z typowymi objawami przeziębienia, grypy czy zapalenia płuc. Ale zdarzają się tez pacjenci, którym nie jest w stanie pomóc i konieczna jest dalsza konsultacja z lekarzem innej specjalności. Internista w Katowicach pracuje w pogotowiu lotniczym i jak mówi, nie zamieniłby tej pracy na żadna inna. Powszechnie bowiem wiadomo, że pogotowie lotnicze, udziela pierwszej pomocy ludziom, którzy potrzebują jej najbardziej. Docierają więc na miejsca wypadków, szybciej niż karetki, czasami niestety tylko po to, aby stwierdzić zgon uczestnika wypadku.
   W pobliskim Sosnowcu, również spotkać można wielu lekarzy , którzy latają z pomocą swoim pacjentom. Adrenalina, jaka towarzyszy interniście w Sosnowcu, jest zawsze bardzo duża. Przede wszystkim, towarzyszy im pośpiech. Wyścig z czasem jest na porządku dziennym, ale zawsze pamiętają o tym, ze opanowanie, to podstawa ich pracy. Czasami musza podejmować decyzje bardzo szybko, kogo należy przewieźć transportem drogowym, a dla kogo niezbędny będzie transport lotniczy. Jak mówią specjaliści, pogotowie lotnicze ratuje życie wielu ludziom. Gdyby go nie było, w wielu sytuacjach ofiary wypadków, zmarłyby podczas przewozu karetką. Helikoptery dają możliwość ominięcia korków i oszczędność czasu. Doskonała łączność ze szpitalem, pozwala na przygotowanie odpowiednich sal operacyjnych, personelu, a często także leków i krwi, tak bardzo potrzebnej w takich sytuacjach. Interniści bardzo często zatrudniani sa w pogotowiu, zarówno tym zwykłym ratunkowym, jak i lotniczym.

  Wielki problem z ADHD

  Zespoły chorobowe ADHD to syndrom nadpobudliwości. Badacze nie wiedzą jeszcze dokładnie skąd to się wzięło, mamy jedynie domysły, z którymi trzeba być niezwykle ostrożnymi. Jednak mimo wszystko trzeba sobie jakoś z tą chorobą radzić. Niestety rozwija się dość szybko, już przy pierwszym kontakcie z rówieśnikami, gdy maluchy idą do przedszkola i mają problem z nadpobudliwością, to i rodzice muszą się na te kłopoty przygotować. Takie dziecko z ADHD jest niezwykle trudne, dlatego jeśli w początkowym okresie edukacji organizuje się wyjście do kina czy na basen, muszą być obecni rodzice dziecka, które na te zespoły chorobowe choruje. Dzięki temu łatwiej jest nad nim zapanować. Sama nauczycielka czy wychowawca nie daliby rady, ponieważ faktycznie taki maluch jest niezwykle kłopotliwy i bywa agresywny. Odpowiedzią na te problemy może być także odpowiednia terapia. Warto jednak już od urodzenia dbać o spokój dziecka i pokazywać mu sposoby wyciszenia. Dzieci już z tymi zespołami chorobowymi warto zapisać na jakieś zajęcia, które wymagają sporego wysiłku fizycznego, żeby mogły się w tam wykazać.

  Dodaj komentarz